PROGRAM

  • home
  • PROGRAM
  • Oral Session
Oral Session

Download

Plenary Session

Parallel Session

Presentation Guideline

Session 01

Theme 1 · Theme 2

Geological History of Victoria Land: Reviews and New Findings

Co-conveners: J. Woo , F. M. Talarico , A. Läufer

Abstract submission

Session 02

Theme 1 · Theme 2

Structure, evolution, and heterogeneity of Antarctica's continental lithosphere

Co-conveners: J. Jacobs , F. Ferraccioli , A. Läufer , N. Pant , E. Emry, S. Hansen

Abstract submission

Session 03

Theme 1 · Theme 2 · Theme 10

Interpretation of Observed Seismic and Acoustic Signals from the Solid Earth and the Cryosphere

Convener: Yongcheol Park

Abstract submission

Session 04

Theme 1 · Theme 10

Antarctic Volcanism and Magmatism: Past, Present and Future

Co-conveners: Adam Martin , Mi Jung Lee , Alessio Di Roberto , John Smellie

Abstract submission

Session 05

Theme 1 · Theme 10

The Neoproterozoic to Cambrian Orogenies and their precursors in Antarctica and adjacent continental blocks

Co-conveners: G.H. Grantham , T. Hokada , M. Satish-Kumar , V. Ravikant , E. Mikhalsky

Abstract submission

Session 06

Theme 2 · Theme 4 · Theme 5 · Theme 6 · Theme 10

Antarctic geothermal heat flux

Co-conveners: Jacqueline Halpin , Alex Burton-Johnson , Ricarda Dziadek , Weisen Shen , Kenichi Matsuoka

Abstract submission

Session 07

Theme 2 · Theme 4 · Theme 5 · Theme 6 · Theme 10

Circum-Antarctic Gateways: formation, evolution and global implications

Co-conveners: Lara F. Pérez , Fernando Bohoyo , Graeme Eagles , Joanne Whittaker

Abstract submission

Session 08

Theme 2 · Theme 5

Evolution of Antarctic topography and bathymetry: understanding links between erosion, deposition, isostasy and ice sheet behaviour

Co-conveners: Stewart Jamieson , Kathy Licht , Karsten Gohl , Pippa Whitehouse

Abstract submission

Session 09

Theme 3

Permafrost and Periglacial ice free areas in Antarctica

Co-conveners: Mauro Guglielmin , Marc Oliva

Abstract submission

Session 10

Theme 3 · Theme 5

Modern landscape change in Antarctic ice-free areas

Co-conveners: Andrew G. Fountain , Joseph S. Levy

Abstract submission

Session 11

Theme 4

Applied bathymetry for understanding Quaternary history and change

Co-conveners: Alix Post , Jan Erik Arndt

Abstract submission

Session 12

Theme 4

Geological records of ocean and ice sheet change from the Ross Sea

Co-conveners: Denise Kulhanek , Laura De Santis , Rob McKay, Sunghan Kim

Abstract submission

Session 13

Theme 4

Past Climate Variability of the Southern Ocean and its Global Teleconnections

Co-conveners: Manish Tiwari , Arto Miettinen , Boo-Keun Khim

Abstract submission

Session 14

Theme 4 · Theme 6 · Theme 10

Marine sedimentary records of Antarctic ice-sheet dynamics and Southern Ocean history during the Late Cainozoic

Co-conveners: Claus-Dieter Hillenbrand , Jae Il Lee , Gerhard Kuhn

Abstract submission

Session 15

Theme 4 · Theme 7 · Theme 10

Ice core sciences and Ice chemistry

Co-conveners: Soon Do Hur , Kitae Kim , Sungmin Hong , Jinho Ahn

Abstract submission

Session 16

Theme 5 · Theme 10

Significance of Antarctic Inland Freshwater Bodies - Revealing Past Processes and Projecting Responses to Change

Co-conveners: Michael Gooseff , Ian Hawes , Clive Howard-Williams

Abstract submission

Session 17

Theme 6

Paleoenviromental changes in Antarctica and Southern Oceans since the last Glacial Maximum

Co-conveners: J. Etourneau , F. J. Jimenez-Espejo , Y. Yokoyama

Abstract submission

Session 18

Theme 6 · Theme 9

Antarctic sea ice variability and ice shelf processes

Convener: Alvarinho Luis

Abstract submission

Session 19

Theme 7

Tropical-Polar teleconnection and Antarctic climate change

Co-conveners: Seong-Joong Kim , Sheeba Nettukandy Chenoli , Rui Mao , Takashi Yamanouchi

Abstract submission

Session 20

Theme 8

Evolution of the biota of West Antarctica: a Gondwana perspective

Co-conveners: Soledad Gouiric-Cavalli , Marcelo Reguero

Abstract submission

Session 21

Theme 8

Geomicrobiology of Antarctica and Patagonia

Co-conveners: Mauricio Calderón , Josó M. Pórez-Donoso , Anelize Bahniuk , Leonardo Fadel , Francisco Fuentes , Marcelo Solari

Abstract submission

Session 22

Theme 9

Emerging Frontiers in Satellite Remote Sensing and Geoinformation in Antarctic Earth Sciences: Cross-disciplinary Advances

Co-conveners: Peter Fretwell , Shridhar Jawak , Peter Convey , Simon Cox , Paul Morin

Abstract submission

Session 23

Theme 10

Advanced Technologies for Research and Operations in Polar Regions

Co-conveners: Joohan Lee , Prasad Gogineni

Abstract submission

Session 24

Theme 10

Earth science informing environmental management and policy

Co-conveners: Steph McLennan , Cliff Atkins

Abstract submission

Session 25

Theme 10

Future opportunities for the exploration of Antarctic subglacial environments

Convener: P.G. Talalay

Abstract submission

Session 26

Theme 10

General Topics

Convener: Jong Kuk Hong

Abstract submission

Privacy Policy Terms of Use
Organization : Korea Polar Research Institute(ѱؾб μ ) Representative : Yoon Ho Il Corporate Registration Number : 134-82-06870